Hodowla dzbanecznika (podłoże, nawożenie, przesadzanie, pielęgnacja)

Oprócz podlewania, wilgotności, światła oraz temperatury są również inne warunki, które należy zapewnić dzbanecznikom, aby ich wzrost był zadowalający. Po pierwsze bardzo ważną rzeczą jest podłoże. Jest to roślina, która naturalnie żyje pomiędzy drzewami czy też krzewami, dlatego też preferuje podłoże o bardzo przepuszczalnej strukturze. W przypadku młodych osobników może to być mech, Natomiast, jeżeli mamy do czynienia z dorosłym już gatunkiem warto wybrać torf. Nie może być on jednak podawany sam, gdyż może niekorzystnie wpłynąć na roślinę. Warto go wymieszać chociażby z gąbką oraz styropianem i perlitem. Nie warto także stosować ziemi kwiatowej oraz gotowych mieszanek dostępnych w sklepach.
Jak wygląda natomiast nawożenie rośliny? Jako iż dzbaneczniki nie są wymagająca rośliną, a nawet ich korzenie nie są przystosowane do pobierania związków organicznych z gleby nie należy ich nawozić. Zbyt duża ilość związków organicznych mogłaby przede wszystkim doprowadzić do spalenia korzeni. Wszystkie potrzebne składniki odżywcze roślina czerpie ze swojej ofiary. Warto, zatem ją dokarmiać w okresie zimowym.
Przesadzanie rośliny powinno odbywać się średnio, co rok lub nawet trzy lata. Wszystko zależy od tego, w jakim stanie znajduje się podłoże. Z czasem traci ono swoją kwaśność oraz staje się bardzo zbite, co jest niekorzystne dla samego dzbanecznika. W przypadku okazów zakupionych w hipermarkecie lub innym miejscu tego typu warto przesadzić roślinę w nieco lżejsze środowisko. Należy jednak przy tym pamiętać, ze dzbaneczniki mają bardzo delikatne korzenie i łatwo je uszkodzić. Zalecana jest, zatem odpowiednia ostrożność.
Pielęgnacja rośliny nie jest niczym trudnym pod warunkiem, ze posiadamy odpowiednią wiedzę. W przypadku liści należy je jedynie obciąć wtedy, kiedy uległy całkowitemu wysuszeniu. Sprawa wygląda podobnie z dzbankami, które należy usunąć wraz z wąsem, kiedy to uschną do reszty. Wszyscy, którzy pragną, aby wygląd ich rośliny był zwarty powinni również podcinać jej pędy w okresie wiosny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *