Dzbanecznik

Dzbaneczniki są przede wszystkim roślinami, które bardzo przyzwyczajają się do panujących wokół nich warunków, dlatego też nie warto zmieniać ich miejsca położenia. Każde przenoszenie równa się z aklimatyzacją, czyli zahamowaniem wzrostu oraz pozbyciem się dzbanków. Nawet przy bardzo zbliżonych warunkach jest to możliwe. Podobnie jak większość innych roślin dzbaneczniki mają swoje przyzwyczajenia.
Pierwszym kryterium, na które należy zwracać szczególną uwagę jest światło. To czynnik, który jest potrzebny do wzrostu każdej rośliny, ale każdy gatunek ma inne zapotrzebowania. W przypadku dzbaneczników większa część jego gatunków preferuje nasłonecznienie przez połowę dnia lub nawet jego większość. W przypadku jednak młodych osobników, nie należy wystawiać ich na bezpośrednie lub tez silne światło słoneczne, może to doprowadzić do oparzenia liści. W takim przypadku należy kwiat ustawiać w oknie od strony wschodniej lub też południowej oraz rozproszyć światło firanką. W czasie, kiedy panuje zima konieczne jest użycie dodatkowo sztucznego światła, w przeciwnym razie roślina może uschnąć.
Kolejnym bardzo ważnym czynnikiem dla każdej rośliny jest odpowiednia temperatura. Pierwszy rodzaj, czyli dzbaneczki nizinne uwielbia ciepłe dni, czyli temperaturę w okolicach dwudziestu-trzydziestu stopniu. Również w nocy powinna ona wynosić około kilkunastu stopni. Choć wymagają one dość dużo ciepła to tolerują również spadki nocne. Inne zaś gatunki tolerują zimne noce, ale nie temperatury ujemne. Ostatni gatunek natomiast rośnie na wysokościach pośrednich i takie właśnie warunki są dla niego najbardziej dogodne.
Czynnikiem, który jest niezbędny do wyhodowania dzbaneczników jest także podlewanie i związana z tym ściśle wilgotność. Roślinę tą nadzy podlewać odgórnie tylko i wyłącznie wodą destylowaną. Dzbaneczniki preferują podłoże stale wilgotne, w przypadku natomiast odmiany nizinnej może być ono mokre. Większość gatunków tej rośliny potrzebuje bardzo wysokiej wilgotności powietrza, dlatego też najlepiej i najłatwiej hoduje się je w terrarium

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *